Töre: Türkiye ve Kıbrıs Türk Halkı’na Düşman Olanlar Eninde Sonunda Hak Ettiklerini Bulacaklar

Tarih:

Sosyal Medya

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Türkiye ve Kıbrıs Türk Halkı’na düşman olanların eninde sonunda hak ettiklerini bulacaklarını söyledi.
 
Töre, Kumsal baskınının yıl dönümü olduğunu anımsatarak Kıbrıs tarihinin en acı olaylarının birinin yaşandığı bu baskının tarihte Kıbrıslı Rumları anlatan kara bir leke olarak kalacağını ifade etti.
 
Yaşanan barbarlığın tarifinin olmadığını söyleyen Başkan Töre, Binbaşı İlhan’ın ilk eşi Mürüvvet İlhan ile çocukları Kutsi, Murat ve Hakan ile birlikte toplam 11 kişinin şehit edildiğini hatırlattı.
Başkan Töre, Kumsal şehitlerini saygı ve rahmetle andı.
 
Töre, Milli Savunma Bakanlığı’nın terör unsurlarına yönelik düzenlemiş olduğu hava harekatını da memnuniyetle öğrenmiş olduğunu belirterek, PKK, FETÖ, DAEŞ, Dev-Sol gibi ne kadar terör örgütü varsa hepsinin akıbetinin aynı olacağını kaydetti.
 
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara’da bulunan Başkan Töre 21-25 Aralık Şehitler Haftası içerisinde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
 
Başkan Töre bu çerçevede ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ev sahipliği yapan Birinci Meclis Binası Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni ve İkinci Meclis Binasını gezerek yetkililerden bilgi aldı.
 
Töre, burada yaptığı açıklamada birinci ve ikinci Meclis’i ziyaretinden çok etkilendiğini ifade ederken, istiklal mücadelesi devam ederken zor şartlarda dahi Meclis’in o dönem çalıştığını anımsattı.
 
Eski Meclis’te yer alan “Hakimiyet milletindir” ifadesini Kıbrıs Türk halkının da her zaman benimsediğini vurgulayan Töre, bu hakimiyete düşman olanların Anadolu topraklarında barınamadığını söyledi.
 
Bu binalardan istiklal mücadelesinin yürütüldüğünü hatırlatan Töre, hakimiyeti milliyenin sonsuza kadar devam edeceğini ifade etti.
 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre devlet mezarlığını da giderek eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in kabri başında dua etti.
 
Başkan Töre 19974 Mutlu Barış Harekatı sırasında Başbakanın Bülent Ecevit’in, Başbakan Yardımcısının da Prof.Dr.Necmettin Erbakan olduğunu hatırlattı ve kendilerini rahmetle andı.
Kanlı Noel saldırılarını ve sonrasında yaşadıklarını asla unutmayacaklarını vurgulayan Başkan Töre, 20 Temmuz  1974 Mutlu Barış Harekatı sonrasında Rum-Yunan saldırılarının ve soykırım girişimlerinin sona erdiğini söyledi.
 
Başkan Töre ziyaretlerine Cebeci Askeri Şehitliği ve Karşıyaka Asri Mezarlığı ile devam etti. 
Töre, 1974 Mutlu Barış Harekatı döneminde Genel Kurmay Başkanı olan Semih Sancar, TMT’nin efsane komutanı Ali Rıza Vuruşkan ve Kenan Coygun’un kabrine giderek dualar okudu.
 
1963’ten 2023’e gelene kadar 60 yıl geçtiğini belirten Başkan Töre, “Kıbrıs Türk Halkı’nın direnişi olmasaydı biz bugünlere gelemeyecektik. Türk uçakları gelip uçuş gerçekleştirmeseydi Rum ve Yunanlılar Lefkoşa’yı düşürecekti. Alı Rıza Vuruşkan’ın mücahitlerin büyük emekleri olmasaydı Rumlar emellerine gerçekleştirecek ve bütün Türk bölgelerinin teslim olmasını sağlayacaktı, tüm hedefleri buydu” dedi.
 
Töre, “Semih Sancar paşamız Mutlu Barış Harekatı’nda Genel Kurmay Başkanı’ydı, kendisine ve ebediyete intikal etmiş tüm komutanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.
TMT’nin kurulması ile başlayan mücadelenin bugün devlet ile taçlandırıldığını belirten Başkan Töre, Kenan Coygun ve Ali Rıza Vuruşkan’In birer kahraman olduğunun altını çizdi.
 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre son olarak da helikopter kazasında hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabrini de ziyaret etti.
spot_img

Diğer Haberler