Tatar: Sektörlerin istikrarlı büyümesi önemli

Tarih:

Sosyal Medya

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumuriyet Meclis’inde bütçe çalışmalarının tamamlanmasının ardından onaylanan 2024 Merkezi Devlet Yönetimi Bütçesi’nin hayırlı olmasını diledi.

Onaylanan 2024 bütçesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, yaptığı açıklamada, ekonomide istikrarın ve sürdürülebilirliğin temini, kamu ve özel kesim yatırımlarının, nitelikli büyümenin ve istihdamın desteklenmesi, toplumsal refahın artışının önemine dikkat çekti. 
 
Cumhurbaşkanı Tatar, pandemi döneminde yaşanan sürecin ekonomik kaybı ile sonrasında yaşanan savaşlar nedeniyle  ülkemiz  ekonomisinde yaşanan daralmanın geride kalması, ekonomik krizin etkilerinin hafiflemesinin umut verici olduğunu söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Tatar, Merkezi Devlet Yönetimi Bütçesinin yaklaşık 88 milyar TL, bu bütçenin ana bileşeni olan Genel Bütçenin de 78 milyar 717 milyonTL büyüklüğe ulaştığını belirtti.
 
Yerel kaynakların artmakta olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, 2024 bütçesinde 55 milyar TL’nin üstünde yerel gelir elde edilmesinin öngörüldüğünü kaydetti. 
 
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin 2024 bütçesine katkısının hibe olarak 9 milyar TL 5 Milyar TL de Kamu maliyesine destek olmak üzere toplamda 14 milyar TL öngörüldüğüne de değindi. 
 
2024 Bütçesine katkısı nedeniyle Türkiye’ye teşekkür eden Cumhurbaşkanı Tatar,  bütçede öngörülen yaklaşık 7 milyar TL açığın da yıl içinde alınacak tedbirlerle karşılanacağını umduğunu bildirdi.
 
“Sektörlerin istikrarlı büyümesi önemli” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Turizm, Yüksek Öğrenim, Sanayi, Tarım ve hizmetler sektörlerinde büyüme sürecine girildiğini vurguladı.
 
Cumhurbaşkanı Tatar, Maliye Bakanı Özdemir Berova’ya, bütçeyi hazırlayan Maliye Bakanlığı yetkililerine, yaptıkları katkılardan dolayı tüm milletvekillerine ve tüm Meclis çalışanlarına teşekkür etti.
spot_img

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...