Hedef Sıfır Atık Projesi’nin tüm ülkeye yayılması

Tarih:

Sosyal Medya

Sibel Tatar Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Sibel Tatar öncülüğünde başlayan ardından Tatlısu Belediyesi’ne devredilen “Hedef Sıfır Atık Projesi” kapsamında Esentepe Ortaokulu’na verilen ayrıştırma konteynerlerini inceledi, Cumhurbaşkanlığı Turizm ve Çevre Komitesi Başkanı Prof. Dr. Özge Özden tarafından gerçekleştirilen sunumu izledi ve geri dönüşüm sergisini gezdi.
 
Sibel Tatar sunum öncesi yaptığı konuşmada, Hedef Sıfır Atık Projesi kapsamında daha önce Lefkoşa Türk Maarif Koleji ve Atleks Sanverler Ortaokulu’nda gerçekleştirilen projeyi Esentepe Ortaokulu’nda da gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.
 
Sibel Tatar, Hedef Sıfır Atık Projesi’nden bahsederek, ayrıştırma konteynerlerinin kullanım alanlarını anlattı. 
 
Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan projenin yüzde 70 başarı oranıyla Tatlısu Belediyesi’ne teslim edildiğini ve projenin yüzde 75 başarıya ulaştığını aktaran Sibel Tatar, hedeflerinin projenin tüm ülkeye yayılması olduğunu vurguladı.
 
Çöpün ilkel yöntemlere toplanıp yok edilmesiyle doğaya zarar verildiğini ifade eden Sibel Tatar, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında, “Genç yaşta ayrıştırma konusunda aldığınız eğitimle, ileride çevreyi korumak adına önemli adımlar atacaksınız. Çevrenin en önemli konusu, atığı toplamak, geri dönüştürmek ve atığın ekonomiye kazandırılmasıdır. Atıkları toplayıp geri dönüşüme gitmesini sağlayarak ekonomiye ve çevreye büyük katkı koyacaksınız” dedi.
 
Öğrencilerin yeni yılını kutlayan Sibel Tatar, öğrencilere eğitim hayatlarında başarılar diledi.
 
Esentepe Ortaokulu Müdürü Özlem Dağman da konuşmasında, Eğitim Bakanlığı ve Girişimci Kadınlar Derneği işbirliğinde yürütülen “Yeşil Okullar Projesi’ne” bu yıl dahil olduklarını belirterek, projenin yürütülmesinde Sibel Tatar’ın her zaman yanlarında olduğunu ve destek verdiğini söyledi.
 
Sürdürülebilir bir çevre için geri dönüşüme odaklandıklarını anlatan Özlem Dağman, girişimcilik ve çevre bilincini birleştirdikleri eğitimle okulda sebze ve meyve yetiştirdiklerini kaydetti.
 
Cumhurbaşkanlığı Turizm ve Çevre Komitesi Başkanı Prof. Dr. Özge Özden ise sunumunda; geri dönüşümün önemi, faydaları, ayrıştırma, ekosistemler, iklim değişikliği ve ekolojik ayak izi hakkında bilgi vererek, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Sibel Tatar öncülüğünde hayata geçen “Hedef Sıfır Atık Projesi’ni öğretmen ve öğrencilere anlattı.
spot_img

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...