Ersin Tatar’a Fahri Doktora unvanı verildi

Tarih:

Sosyal Medya

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a Antalya Belek Üniversitesi’nde düzenlenen törenle “Fahri Doktora” unvanı verildi.

Törende, Belek Üniversitesi Senatosu’nun, KKTC için yaptığı üstün nitelikli çalışmalardan, örnek bir lider olmasından, medya sektöründe ve kültür sanat ve spor gibi alanlarda yaptığı çalışmalardan dolayı oy birliği ile Tatar’a “Sosyal Bilimler Alanında Fahri Doktora” unvanı tevdi edilmesine karar verildiği belirtildi.
 
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, üniversiteye teşekkür ederek sözlerine başladı.
 
Kıbrıs davasının detaylarını anlatmaya gayret gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ın etnik meselelerde örnek olarak gösterilebilecek bir mesele olduğunu kaydetti.
 
1571 tarihinden itibaren Kıbrıs ile ilgili bazı bilgiler paylaşan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta son yüzyılın çok önemli olduğunu belirtti.
 
Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rum cumhuriyetine dönüştüğünü, Kıbrıslı Türklerin Cumhuriyet’in dışına itildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nim 1974’teki müdahalesinin haklı ve meşru olduğunu, KKTC’nin ise bir realite olduğunu vurguladı.
 
Kıbrıs meselesinin Türk-Yunan dengeleri açısından da çok önemli olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, “Mavi Vatan da vatandır çünkü denizin altındaki toprak da topraktır” dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ın tarihi ve milli değerlerin ötesinde jeopolitik önemine de değindi.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “güçlü olacaksınız ki kendi barışınızı huzurunuzu geleceğe taşıyabilirsiniz” sözlerini anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin başarılarından bahsetti.
 
Kıbrıs’ta iki ayrı devlet olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, sudan sonra elektriğin de Türkiye’den geleceğini ve Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin büyük projelerle daha da yakınlaşacağını söyledi.
 
“Temsil ettiğim siyaset milli bir siyasettir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, üniversitenin kendisine tevdi ettiği unvana layık olmaya çalışacağını belirterek teşekkür etti.
spot_img

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...