Töre: YÖK’ün denklik vermediği bir üniversite diploması bir anlam ifade etmez

Tarih:

Sosyal Medya

KKTC- Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Girne bölgesinde eğitim veren yükseköğrenim kurumlarına bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
 
Başkan Töre ilk olarak Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’ni (ARUCAD) ziyaret etti.
Töre’yi, ARUCAD Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Sinan Arkın ile ARUCAD Rektörü Prof. Dr. Asım Vehbi karşıladı.
 
Töre, burada yaptığı konuşmada sanat alanında yapılan yatırımın önemli olduğunu bunu bir eğitim kurumu haline getirmenin de ayrı bir değere sahip olduğunu söyledi. “Bir üniversitede yaşanan yanlışlar diğer üniversitelerimizi etkilememelidir” diyen Töre, yükseköğrenim kurumlarının KKTC’nin dünyaya açılan pencerelerinden biri olduğunu kaydetti. Töre, kamuoyunda üniversiteler üzerinden yaratılmak istenen karabulutları kabul etmelerinin de mümkün olmadığını söyledi.
 
Yüksek Öğrenim Kurumu’nun (YÖK) KKTC’de denetimlerde bulunmasını da önemli bir gelişme olarak değerlendiren Töre, YÖDAK’ın da geliştirilerek ve güçlendirilerek yoluna devam edeceğini ifade etti.
 
ARUCAD Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Sinan Arkın da, ülkede eksiklik olarak gördükleri sanat alanına yatırım yaparak iyi bir noktaya geldiklerini söyledi. ARUCAD Rektörü Prof. Dr. Asım Vehbi de, yükseköğrenimin artık bakanlık seviyesinde kabine yer alması gerektiğini kaydetti.
 
“KIBRIS İLİM ÜNİVERSİTESİ YÜKSELEN BİR DEĞERDİR”
 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre temasları kapsamında Kıbrıs İlim Üniversitesi’ni (KİÜ) de ziyaret etti. Töre’yi, Kıbrıs İlim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Selman Arslanbaş ile Rektör Prof. Dr. Lale Ayşegül Büyükgönenç karşıladı. Dr. Arslanbaş, 3500 öğrenci ile ülke eğitimine katkı koymaya devam ettiklerini, Asya’dan Avrupa’ya kadar bir çok öğrenci ve eğitimciyi bünyelerinde bulundurduklarını kaydetti. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de Kıbrıs İlim Üniversitesi’nin Kıbrıs İlim Üniversitesi’nin ülke yükseköğreniminde yükselen bir değer olarak yoluna devam ettiğini söyledi. Töre, zengin bir akademik kadroya ve ciddi bir öğrenci sayısına sahip olduğunu belirtti.
 
TÖRE: YÖK’ÜN DENKLİK VERMEDİĞİ DİPLOMANIN BİR ÖZELLİĞİ OLMAZ
 
Meclis Başkanı Zorlu Töre temaslarının sonunda Uluslararası Final Üniversitesi’ni (UFÜ) ziyaret etti.
 
Töre, burada Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Yaratan, Genel Sekreter Dr. Bülent Taşel ile denetimlerde bulunan YÖK Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş ile görüştü.
 
Töre, yaptığı açıklamada, YÖK’ün denetimin yanında rehberlik yapmasının ülke yükseköğrenimi açısından önem arz ettiğini kaydetti.
 
Töre, YÖK’ün denklik vermediği bir üniversite diplomasının bir anlam ifade etmeyeceğini bu bağlamda yapılan çalışmaların eksikliklerin giderilmesi ve hataların düzeltilmesinde noktasında büyük katkı koyacağını kaydetti.
 
Töre, üniversitelerin iç denetim yapmasının da görevleri olduğunu söyledi. Ziyaretlerinde Başkan Töre’ye, Meclis Özel Kalem Müdürü İrem Uygun da eşlik etti.
spot_img

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...