Töre İngiliz Parlamenterleri kabul etti

Tarih:

Sosyal Medya

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre,  İngiltere’nin Kıbrıs’ta iki ayrı devlet olduğunu tanıyarak direk uçuşları başlatmasının Rumlara iyi bir ders olacağını belirtti.
 
Başkan Töre, KKTC’nde temaslarda bulunan, ağırlıklı olarak Muhafazakar Parti Milletvekillerinden oluşan İngiliz Parlamenterleri kabul etti.
 
Kabulde Parlamenterler; Richard Bacon, Lord John Taylor, Sammy Wilson,  Heather Wheeler ve Lord Rogan yer aldı.
 
Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’ndan gerçekleşen kabulde konuşan Başkan Töre, AB’nin en büyük hatasının bölünmüş bir Kıbrıs’ı üye olarak almak olduğunu ve bunun da Rumları şımarttığını söyledi.
 
Başkan Töre, Rumların Kıbrıs’ta istedikleri aldıkları takdirde sıranın İngiliz Egemen Üslerine geleceği uyarısında bulanarak İngiliz parlamenterlere tarihi süreç hakkında bilgi verdi.
Töre, “Kıbrıs Cumhuriyet kurulmadan önce “dönemin İngiliz yönetiminin desteği ile olmasa Kıbrıs’ta Enosis gerçekleşebilirdi” dedi.
 
AB’nin Güney Kıbrıs’ı Kıbrıs Cumhuriyeti olarak aldığını ancak Kıbrıs Türk tarafının 1963 yılında Cumhuriyetten dışlandığını anımsatan Töre: “AB’nin normlarına aykırı ifadelerini kullandı.
spot_img

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...