Evden çalışma ile ilgili dolandırıcılık olaylarına dikkat!

Tarih:

Sosyal Medya

Konuştuğunuz o ‘işveren’ aslında dolandırıcılık yöntemleriyle kişisel verileriniz, paranız ya da yasa dışı aktiviteleri için sizi kullanma peşinde olabilir.

Covid pandemisi, çalışma alanlarımızda kökten değişikliklere neden oldu. Birçok kişi için evden çalışmak normal hale geldi. Diğerleri ise mevcut kariyerlerinin onlara uygun olup olmadığını yeniden değerlendirme fırsatı buldu. Ve sonuç olarak, “büyük bir istifa dalgası” yaşandı. Bugün birçoğumuz, işverenlerimizin uzaktan çalışma seçeneğini sunmasını bekliyoruz. Örneğin, uzaktan çalışma olanağı olan Amerikalıların yarısından fazlası (%53) artık hibrit çalışma ortamına sahip.

Birçok ülkede hayat pahalılığı insanları etkilediği için, hepimiz biraz daha ek gelir elde etmenin yollarını aramaya başladık. Ancak dolandırıcılar her zaman bir adım önde ve bu fırsattan yararlanmak için bekliyor. Federal Ticaret Komisyonunun verilerine göre geçen yıl 93 bin Amerikalı, iş ve iş fırsatları ile ilgili dolandırıcılık vakası bildirmiştir. Bu kişilerin ortalama kayıpları 2,000 dolar civarındadır ve bu, yatırım dolandırıcılığı haricinde, diğer tüm dolandırıcılık türlerinden daha fazla bir kayıptır. Bunun dışında, geçen yıl FBI’ye bildirilen çalışma hayatına yönelik dolandırıcılık vakaları, 47 milyon dolar kayba neden oldu.

Gerçek olamayacak kadar iyi görünen iş tekliflerine karşı dikkatli olmak her zamankinden daha önemlidir. Konuştuğunuz o ‘işveren’ aslında kişisel verileriniz, paranız ya da yasa dışı aktiviteleri için yardımınızın peşinde olabilir.

Dikkat edilmesi gereken evden çalışma ile ilgili yedi dolandırıcılık türü
Evden çalışma ile ilgili dolandırıcılıklar genelde İnternette, belki de sosyal medya veya iş arayanların yeni fırsatlar aradığı LinkedIn gibi yasal kariyer siteleri ve diğer platformlarda görülen bir ilanla başlar. İşte dikkat etmeniz gereken tehlikeli durumlardan bazıları:

1. Yeniden yollama
Kurban ile, paket alma, potansiyel olarak malzeme ‘inceleme’ ve ardından başka bir varış noktasına göndermesi için anlaşılır. Bunlar “paket işleyici”, “paket işleme asistanı” veya hatta “depo dağıtım koordinatörü” olarak ilana çıkabilir. Aslında kurban, ele geçirilmiş mali bilgilerle satın alınan çalıntı malları teslim alıyor ve asıl suçu gizlemek için suçlunun izlerini örtmesine etkin olarak yardım ediyor.

2. Sahte gizemli müşteri
Kurban, ürünleri satın alması ve alışveriş deneyimi hakkında rapor vermesi için işe alınır. Ancak, satın almalar ve/veya ön eğitim ve diğer masraflar için kendilerine verilen çek karşılıksızdır. Bazı dolandırıcılar, yasal görünmesi için Gizli Alışveriş Profesyonelleri Derneği’nin (MSPA) kimliğine bürünebilir.

3. Sahte kişisel asistan
Kurban, kişisel asistan olarak işe alınır ve masrafları karşılamak için bir çek gönderen işvereni için bazı satın almalar yapması istenir. Paranın bir kısmının banka havalesi veya dijital uygulama yoluyla iade edilmesini isteyebilirler. Tabi ki orijinal çek karşılıksız çıkacaktır ve kurban zarar edecektir.

4. Kendi işinizi kurun
Bir dolandırıcılık şirketi, kurbanın girişimci olmasına yardımcı olacak kaynaklar sunduğunu iddia eder. Bunlar genellikle, sonuçta işe yaramaz kurs materyalleri için para isterler. “Hızla zengin olun” vaatleri de kumdan bir kale gibi yıkılır.

5. Sahte iş ilanları
Bazen dolandırıcılar, mevcut olmayan işler için ilan çıkabilir. Asıl amaç, başvuru sahibinin Sosyal Güvenlik numarası gibi kişisel bilgileri ve daha sonra kendi adına kimlik sahtekarlığı yapmak için kullanılabilecek diğer ayrıntıları göndermesini sağlamaktır.

6. Evde montaj işi
Mağdurlara oyuncakları veya el işi ürünleri bir araya getirmeleri ve işverenlerine geri göndermeleri için para ödeneceği söylenir. Ancak başlangıç kiti için bir miktar para ödemeleri gerekir. Ödeme yaptıktan sonra, ortada herhangi bir iş olmadığı anlaşılır.

7. MLM dolandırıcılığı
Bazı çok katmanlı pazarlama (MLM) fırsatları, sahte şirketlerin kayıt yaptıran kişilere başkalarını işe almaları için güzel bir komisyon ödeneceğine söz verdiği dolandırıcılıklardan başka bir şey değildir. Ayrıca potansiyel müşterilere satmak için “işveren”den ürün almaya zorlanacaklardır.

Nasıl güvende kalabiliriz?
Evden çalışma ile ilgili dolandırıcılık tehditlerinden korunmak için aşağıdaki listeye göz atın:

  • Olumsuz çevrimiçi eleştirileri kontrol etmek için iş teklifi yapan şirket hakkında araştırma yapın. ABD için Better Business Bureau yararlı bir kaynaktır.
  • İşverene programın toplam maliyetinin ne kadar olduğu, ne zaman ödeme yapılacağı, kim tarafından ve nasıl ödeme yapılacağı gibi pek çok soru sorun.
  • Meşru bir sitede yayımlandığı için iş ilanının meşru olduğunu düşünmeyin.
    Kazanılacak paranın, şirkete bir başka kişiyi üye yapmaktan geçtiği işlere başvurmayın.
  • Diğer işe alınanların referansları da dahil olmak üzere şirketin internet sitesinde verdiği bilgilere inanmayın, çünkü bunların tümü sahte olabilir.
  • İstemediğiniz herhangi bir kişiye yanıt vermeyin veya e-posta ya da kısa mesaj gibi istenmeyen iletilerdeki bağlantılara tıklamayın.
  • Beklenmedik bir iş teklifini takip etmek istiyorsanız, ilk e-postayı yanıtlamak yerine şirket hakkında biraz arka plan araştırması yapın.

Evden çalışma ile ilgili dolandırıcılık uygulamalarının yaygın olması hem kötüleşen ekonomik tablo hem de uzaktan çalışma konusundaki artan talebimizi yansıtmaktadır. Elbette çalışabileceğiniz işler var. Sadece ipuçlarını takip etme konusunda dikkatli olun.

Kaynak: https://antivirus.com.tr/evden-calisma-ile-ilgili-7-dolandiricilik-turu/

 

spot_img

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...