‘Ulusal çıkarlarımızı ve varlığımızı sürdürmek için mücadeleye devam ediyoruz’

Tarih:

Sosyal Medya

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeşilırmak Direniş ve Bütünleşme Günü’nün 49’uncu yıldönümü için düzenlenen törenlere katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada, Yeşilırmak’ta kahramanlıkla sürdürülen efsanevi direnişin 49’uncu yıldönümü olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, Yeşilırmak halkının son kurşununa kadar direndiğini, şehitler verdiğini, bedeller ödediğini ancak umudunu yitirmeden mücadele edip, anavatandan gelen silahların adaya dağıtılmasında büyük rol oynadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türklerinin çok acılar çektiğini, yıllarca direndiğini vurgulayarak, Kıbrıs Cumhuriyeti kuruluş anlaşmasında Kıbrıs Türk halkının Rum halkı kadar egemen olduğunu ama malesef kötü niyetli EOKACI’ların Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak için bu cumhuriyeti bir sıçrama tahtası olarak gördüğünü anlattı.

20 Temmuz 1974’te Mehmetçiğin adaya ayak basmasının Kıbrıs’ta bir dönüm noktası olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, 5 Eylül 1974’te Türk bölgelerinin bütünleşmesiyle KKTC’nin sınırlarının çizilmiş olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta eşitlik temelinde bir antlaşma için artık yeni siyasetin kabul edilmesi gerektiğinin altını çizerek, yeni siyasetin, egemen eşitlik ve uluslararası statünün teyidiyle ancak Kıbrıs’ta bir müzakere süreci ve 2 devletin işbirliğiyle bir antlaşma olabileceğini ortaya koyduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türkü’nün bu kadar bedeller ödedikten sonra asla Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yama olmayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti olarak bir antlaşmanın parçası ve Türkiye ile birlikte bu coğrafyada ulusal çıkarlarımızı ve varlığımızı devam ettirmek için mücadeleye devam ediyoruz. Şehitlerimize ‘Kıbrıs’ta asla Türk Milleti geri adım atmayacaktır’ sözünü veriyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın insanlığa yön veren önemli bir toplantıda KKTC’den ve her vesileyle Kıbrıs Türk hakının egemen eşitliğinden bahsettiğine işaret ederek, KKTC’nin ancak egemen eşitlik ve uluslararası statünün tanınmasıyla bölgede sağlanacak bir dengenin, barış, huzur, güvenlik ve esenliğin bir parçası olabileceğini ifade etti.

Kıbrıs’a barışın 1974’te Mehmetçiğin adaya gelmesiyle başladığını ve o günden bu güne barış, huzur ve güvenlik içinde yaşandığını  kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar,  “Türkiye’nin garantörlüğü ve Türk askerinin varlığı bizler için hayati ve yaşamsal öneme haizdir’ dedi.

 

spot_img

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...