Rum Yönetimi’ne yardım teklifi yapıldığına ilişkin açıklama yapıldı

Tarih:

Sosyal Medya

Limasol’da “Alasa” köyü bölgesinde dün öğleden sonra başlayan yeni bir yangın üzerine Rum Yönetimi’ne yardım teklifi yapıldığına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tarafından bir açıklama yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada;’ Limasol’da Çarşamba günü çıkan yangından farklı olarak “Alasa” köyü bölgesinde arazide dün öğleden sonra başlayan büyük yangının söndürülmesine yönelik KKTC’nin yardım teklifi, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın direktifi üzerine Hükümet ve yetkililerle yapılan istişareyi takiben Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi M. Ergün Olgun’un Kriz Teknik Komitesi vasıtasıyla yaptığı girişimler sonucunda, gerekli aranjmanlar yapılarak Rum müzakereci Menelaos Menelau’ya iletilmiştir. Yardım teklifi ayrıca BM aracılığıyla da Rum tarafına iletilmiştir. 
Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi M. Ergün Olgun ile gerçekleştirdiği görüşmede, Rum müzakereci Menelaos Menelau, Kıbrıs Türk Tarafının yardım teklifinden duydukları memnuniyeti ifade etmiştir. Görüşmede, Kıbrıs Türk Tarafı makamlarının ne tür yardımlarda bulunabileceği sorulmuş; ilk aşamada dağlık arazide faaliyet gösterebilecek 5 yangın söndürme aracı ve personelinin sevk edilebileceği, buna ek olarak ilave araç ve personel ile yangın söndürme hava aracı talebinde de bulunmaları halinde bu konuda da çalışma yapılabileceği bildirilmiştir. Bu görüşmeyi takiben dün akşamüzeri Rum tarafı durumu takip ve değerlendirmekte olduklarını bildirerek durumun kötüleşmesi halinde keyfiyeti bildireceklerini ifade etmiştir.
Bu sabah itibarı ile Rum makamları tarafından verilen yanıtta yangının kontrol altına alındığı ifade edilerek yardım teklifi için teşekkür edilmiştir. ‎
Anımsanacağı üzere Çarşamba günü de Limasol’da “Ay. Mama-Kalohor” arasındaki sarp arazide çıkan orman yangınına müdahale edilmesine yönelik KKTC makamlarının yardım teklifi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne iletilmişti’ denildi.
spot_img

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...