‘KKTC’nin otoritesine saygı gösterilmediği bir düzende Kıbrıs meselesine çözüm bulmak mümkün değil’

Tarih:

Sosyal Medya

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 78. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısı çerçevesinde New York temasları öncesinde Ercan Havaalanı’nda basın toplantısı düzenledi.

KKTC’nin otoritesine saygı gösterilmediği bir düzende Kıbrıs meselesine çözüm bulmanın mümkün olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, iki devletli çözüm siyasetinin aynen devam ettiğini, Anavatan ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğiyle KKTC’nin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü teyit edilmeden resmi müzakerelere başlanmayacağını vurgulayarak, bunu New York’ta da ifade edeceğini söyledi.
“KKTC’nin varlığına saygı gösterilmelidir. Aksi halde Kıbrıs meselesine çözüm bulmak mümkün değildir”
Cumhurbaşkanı Tatar, “KKTC’nin otoritesine saygı gösterilmediği bir düzende Kıbrıs meselesine çözüm bulmak mümkün değildir. İletişimden ve diyalogdan yanayız. Koyduğumuz ilkeler çerçevesinde uzlaşı zemini olabilmesi için ciddi arayış içindeyiz ama KKTC’nin varlığı olduğu kabul edilmelidir. New York’taki farklı platformlarda bunu anlatacağız. Halkımızın hak ve menfaatlerini herkesle paylaşmak için orada olacağız” dedi.
spot_img

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...