‘Fark yaratmayan ve kendini iyi pazarlamayan kişi asla para kazanamaz’

Tarih:

Sosyal Medya

Yaşam koşulları her geçen gün zorlaşırken, günümüz insanının önceliklerinden biri şüphesiz para kazanmak. Peki para nasıl kazanılır? Neden kazanılmaz? Kariyer Koçu Yelda Yolay kendisine yatırım yapmayan ve marka olmayı başaramayan insanların para kazanmasının mümkün olmadığını söyledi. Yolay, işinde başarıyı yakalama ve para kazanma konusunda önemli bilgiler verdi.

Çok çalışmanıza rağmen hak ettiğiniz parayı kazanamıyor musunuz?  Nerede yanlış yaptığınızı, neyi eksik yaptığınızı mı merak ediyorsunuz?

Kariyer Koçu Yelda Yolay, iş hayatında başarılı olmak, kariyer basamaklarını tırmanmak ya da para kazanabilmek için kişinin kendi markasını yaratması gerektiğini söyledi. Marka olmanın; bireyin kendine değer yükleyerek, kendini yeşertip büyütmesi anlamına geldiğini kaydeden Yolay, “Fark yaratmayan ve kendini iyi pazarlamayan kişi asla para kazanamaz” dedi.

Önce kendine yatırım yapmanın, sonra da kendini iyi pazarlamanın ve tanıtımın önemine değinen Yelda Yolay, “Ben iyiyim benim iyi olduğumu bilen gelsin diye düşünmek yanlış. Öyle bir dünya yok. Sen iyiysen de senin dünyanın duyulması gerekiyor. Sığ döngünüzün dışına çıkmazsanız para kazanamazsınız.  Dört duvar arasında para kazanılmaz. Güçlü iletişimi olmayan ve kendini iyi pazarlamayan kişi asla para kazanamaz. Kendinize yatırım yapmazsanız para kazanamazsınız. Kendinizi birey olarak markalaştırmazsanız para kazanamazsınız” diye konuştu.

Kariyer Koçu Yelda Yolay şunları söyledi:

İşinizde Fark Yaratmanız Gerekiyor

“öncelikle fark yaratman gerekiyor. Yaptığın işi farklı yapabilmen gerekiyor.  Nusret nasıl para kazanıyor? Başka et yapan mı yok? Sunumda fark yaratarak, tuzu farklı dökerek  marka oldu, bu kadar basit.

Bakıyorsunuz bazen şişirilmiş havayla gezen insanlar para kazanıyor. Gerçekten değerli olan insan, bir şeyin ustası olan para kazanamıyor. Kişinin kendi ederine değil de kişinin bize sunduğu makyaja para veriyoruz. Kişilerin öncelikle kendi ederini gösterir hale getirmesi lazım, tüketicinin de bilinçli olup gerçek ederinin olup olmamasına göre para vermesi lazım.

Para kazanayan iş yok. Ya yanlış yerde, ya da yanlış kitleye satıyorsunuzdur. Verdiğiniz hizmetin, sattığınız ürünün bir ihtiyacı karşılaması lazım. Kime hitap ediyorum? Nasıl bir fayda yaratacağım? Diğerlerinden farkım ne olacak? Bunları kendinize sorun.

Kendi Yeteneklerinize Yatırım Yapın

Bireysel marka olabilmek için kendi yeteneklerinizi ve gerçek isteklerinizi bulmanız lazım. Bunlarla ilgili yatırım yapmam lazım. Yatırım şart. Bedelini ödemediğiniz şeyin hazzını yaşayamıyorsunuz. Eğitim, reklam bunların hepsi çok önemli.

Bir amacımız, hedeflerimiz olsun.  Hedef tavşanın havuca koşması gibi koşmamızı sağlıyor. Sabah yataktan kalkmamızı sağlıyor. Ama bu hedefler keskin olmasın. “Ya o ya hiç, ya hep ya hiç” diye bir şey yok.   B-C planlarınız da olması lazım. Bir de sürpriz planınız olmalı. Hayatın o anda getirdiği şeylerden de bir şey seçebilir olmanız lazım. Anın getirdiği güzelliklere, rutinin dışındaki şeylere de açık olmak gerekiyor. Onları da devreye soktuğunuz zaman hayat daha renkli hale geliyor. Esneklik yok insanlar hemen kırılıyorlar. Biraz yumuşayıp esnekliğimizi sağlamamız lazım.

Rekabet Konusunu Kafaya Takmayın

Rekabet konusunu çok kafaya takmayın. Yarışınız kendinizle olsun. Düşünün sizin hayal dünyanızla kim yarışabilir ki? Biz kendi kendimizle yarışıyoruz. Kabuklarımı kırmamız, potansiyelimizin farkına varmamız gerekiyor. İhtiyacımız olan bir şey varsa da onu da tamamlamamız gerekiyor.

Biz bu konuda danışmanlık hizmeti verirken, kişinin yaptığı işin niteliğine, hedef kitlesine, kendine nasıl bir yatırım yaptığına bakıyoruz. Önce realiteyi ortaya koyuyoruz. Yaptığı işle ilgili ne kadar deneyime sahip olduğunu önemsiyoruz. Sonra başlangıç noktasından varmak istediği noktayı belirliyoruz ve bir yol haritası çıkarıyoruz.  Kişiye özel bir program hazırlıyoruz. Sonra bu yolda birlikte ilerliyoruz.

Eğer siz de kişisel markanızı nasıl yaratacağınızı bilmiyorsanız? Bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa bu konuda bir uzmandan destek almanızı öneririm.

 

spot_img

Diğer Haberler

Aşırı sıcaklara dikkat!

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, son dönemde hava sıcaklıklarındaki aşırı artışın çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Sakarya...